29 maja (niedziela), g. 14.30 – 15.45, budynek C – sala 3

O uzdrawiających, regenerujących i pozwalających  wchodzić w odmienne stany świadomości właściwościach minerałów powstało wiele książek. Moc minerałów doceniali i opisywali już starożytni uczeni, medycy i mistycy. Sporo ciekawych informacji na ich temat znajdziemy w Starym Testamencie. Stosowała je i polecała średniowieczna mniszka – św. Hildegarda z Bingen (której porady zdrowotne przeżywają obecnie swój renesans). Współcześnie ich właściwości badają naukowcy, nie tylko w związku z zastosowaniem kryształów kwarcu czy turmalinu w bardzo czułych urządzeniach. Badania potwierdziły, że kryształy górskie ułożone  wokół głowy człowieka zmieniają zapis encefalografu. Współcześni  litoterapeuci stosują kamienie – biorąc pod uwagę ich barwę, skład chemiczny – do synchronizacji obu półkul mózgu, wzmacniania koncentracji, poprawiania pamięci  i uczenia się, uzdrawiania wielu schorzeń, wspomagania  ich leczenia, zdejmowania bólu, wyciszania czy harmonizowania emocji.
Popularne stały się także masaże z użyciem kamieni, medytacje i relaksacje. Ezoterycy doceniają ich właściwości w rozwijaniu zdolności parapsychicznych. Radiesteci w oczyszczaniu ludzi i mieszkań z negatywnych energii.

Wykład poprowadzi Rena Marciniak-Kosmowska – eseistka, publicystka, poetka i redaktorka. Od najmłodszych lat  poza literaturą piękną – zajmuje się teoretycznie i praktycznie ziołami, minerałami, medycyną  naturalną, bioterapią i psychotroniką. Swoje teksty na te tematy zamieszczała m.in. w „Nie z tej Ziemi”, „Moim zdrowiu”, „Wróżce” i „Czwartym Wymiarze”, który od 15 lat wydaje i jest jego redaktorką naczelną. Opublikowała też trzy bestsellerowe książki - „Szkoła Czarownic”, „Uzdrawiająca moc kamieni” i „Światło w dłoniach” (tę ostatnią pod pseudonimem Anna Głogowska) oraz broszurę „Operacje bez skalpela” (sylwetki znanych uzdrowicieli).

Marciniak kamienie