28 maja (sobota), g. 14.30 – 15.45, sala kameralna

Wykład  wprowadzi państwa w tematykę Mandali. Czym jest, kiedy powstała, skąd jej forma?  Dlaczego dziś stała się na nowo popularna i jak możemy tę powszechność wykorzystać do pogłębiania wiedzy o sobie?
Ewa Grzegorczyk podzieli się z państwem własnymi obserwacjami, doświadczeniem oraz pracami będącymi jej osobistą wędrówką w świecie Mandali Zentangle. Po wykładzie zapraszamy na wspólne warsztaty. W trakcie rysowania
doświadczycie czystej radości tworzenia, ponieważ nie ogranicza nas żaden cel. Mandala Zentangle nie zakłada przedstawienia niczego konkretnego. Poza przestrzenią mandali wpisanej w koło, nie obowiązują nas żadne reguły, więc nie ma w nas lęku, że coś nam nie wyjdzie, a proste formy, które stosujemy, sprawiają, że nasze umiejętności plastyczne są zawsze wystarczające. Mimo prostej formy, wzory wynikające jedne z drugich, przeradzają się i dopełniają, tworząc finalnie często zaskakujący nas samych efekt.

Wykład poprowadzi Ewa Grzegorczyk. ewa grzegorczyk
Urodziła się w Krakowie w 1978r. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, na wydziale artystyczno-pedagogicznym. Postrzega świat holistycznie, interesuje ją prosta forma, jej powtarzalność i rytm zauważalny w świecie oraz wszystko to, co niedopowiedziane i wykraczające poza ramy umysłu. Stąd zamiłowanie do sztuki ludowej, l'art naive, sztuki baśniowej oraz nurtu sztuki duszy. Od 2009 do 2015 roku działała pod sztandarem Galerii Sza tworząc rysunki, obrazy i sztukę użytkową oraz prowadząc warsztaty i zajęcia indywidualne. Obecnie mieszka i tworzy w Bawarii, odkrywając nową przestrzeń dla siebie i swojej sztuki.

O  Ewie Grzegorczyk  inni:
W zielonym nurcie płynącym do źródła, Pra-Ewa na Ziemi odkrywająca tajemnice Wszechświata. Kreuje świat żywiołowo etniczny i baśniowo-refleksyjny. Symbolika i przesłanie jej obrazów - na pierwszy rzut oka dosłowne i oczywiste, niejednokrotnie w kolejnych odsłonach okazują się frapującą zagadką i prowadzą z nami długie dialogi, dzięki którym wyruszamy w podróże nierzadko metafizyczne.